Yazı Alıştırmalarına Başlangıç

Herkes günde 15 dakika yazabilir. Sadece şunu düşünün günde 15 dakika yaratıcı yazarlık, hayatınızı nasıl değiştirecek? Her gün 15 dakikanızı, kalem ve kağıda ayırarak, hevesli bir yazar adayından gerçek bir yazar kişisine dönüşebilirsiniz.

Peki ne yapmalı?

1- NE İLE YAZMALIYIM?
Öncelikle yazacak bir araç bulun. Kalem, kağıt, daktilo, günlük bilgisayar, Herhangi biri işe yarayacaktır. Pratiklik açısından bilgisayarı tercih ederim ama afili bir defter ve kalemin, mis gibi huzurlu bir ortamda insana hayal ettiremeyeceği yoktur.

2- ZAMAN ZAMAN ZAMAN
Unutmayın sadece 15 dakika. Telefonunuzdaki kronometreyi kullanablirsiniz yada http://e.ggtimer.com/15minutes işinizi görecektir.

Zaman, yazı alıştırması yapmak için önemli bir unsurdur. Neden mi?

  • ODAKLANIN

Sadece 15 dakika için kafanızdaki hikayeyi ve kelimeleri düşünün. Ara vermek yok. Hazır olduğunuzda yazmaya başlayın ve 15 dakika sonra arkanıza yaslanın şimdi kendinizle gurur duyabilirsiniz.

  • HADİ HADİ- KISITLI ZAMAN

Fikrinizi kelimelere dökmek için 15 dakikanız var. Bu kadar kısa zamanda ne kadar yazacağınızı merak ediyor olmalısınız.

  • HEDEFİ 12’ den VURUN,

15 dakika çok uzun bir süre değil. Ama her gün ayıracağınız kısacık süre, yazarlık kariyeriniz için büyük bir adım olacaktır. Kim bilir belki alışkanlık olacaktır ve birkaç ay sonra ’15 dakika Hikayeleri ile kitapçılarda yerinizi alırsınız.

3-YAZ YAZ YAZ
Yazmaya başlayın. Aklınıza gelen herhangi bir şey fikir olarak yazıya dökülebilir. Fikir konusunda özgürsünüz. Mesela yürüyüş yaparken rastladığınız, 60 yaşlarında, salıncakta sallanıp şarkı söyleyen kadın oldukça ilginç bir çıkış noktası olabilir.

Kim?Nerde?Neden? altın sorularınız olsun.

Aklınıza pek birşey gelmiyor olabilir. O halde aynaya bakın ve kendinizi yazın. Yada işe, okula gibip gelirken, gözünüze bir kurban kestirin ve hikayesini hayal edin. Hatta isterseniz kendinizle konuştuğunuz bir metin de yazabilirsiniz. Herhangi bir konu hakkındaki görüşleriniz.

Unutmayın hayal gücü kelimelerle birleştiğinde, tadında doyulmaz lezzetler ortaya çıkar.

Fikrinizi bulun ve iyi yazmalar 🙂

4-YAZILARINIZI BEKLETİN
Hikayelerinizi, yazdıktan birkaç gün sonra tekrar okuyun ve değiştirmek istediğiniz yerleri düzeltin.

5-PAYLAŞIN
Yazdıklarını mutlaka paylaşın. Unutmayın iyi bir yazar olmanın tek yolu yazmaktır. Kimse bir sabah uyandığında edebiyat dünyasına duayen olarak girmiyor. Hayat paylaştıkça güzel degil mi zaten?

Bol fikirli, iyi yazmalar. Unutmayın 15 dakika hayatınızı değiştirmeye yeter de artar bile.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s